Ruh Sağlığı

Ruh Sağlığı

 

Ruh Sağlığı Farkındalığı;

 1. Ruhsal bozukluklar, yaygın görülmesi, hastalığın ve yetersiz hissetmenin yaşattığı sıkıntılar açısından bakıldığında Avrupa Birliği bölgesindeki en büyük halk sağlığı sorunlarından biridir. Bu, halkın ve ön saflarda mücadele eden sağlık çalışanlarının ruh sağlığı ve refahı üzerinde önemli bir yük oluşturmuş olan yakın zamandaki COVID-19 pandemisi ile daha da ağırlaşmıştır.
   
 2. Özellikle eczane çalışanlarının sorumlulukları ve iş yükleri pek çok alanda artış gösterdi. Bu durum da stresi ve sıkıntıyı arttırarak ruh sağlığı ve bütüncül sağlık üzerinde olumsuz etkiye yol açtı.
   
 3. Royal Pharmaceutical Society (Büyük Britanya Kraliyet Eczacılık Derneği) tarafından eczacılara destek kurumu ile birlikte yürütülen 2021 iş gücü refah anketine göre, eczacıların %89'u yüksek derecede tükenmişlik riski altındaydı ve %33'ü mevcut işlerini bırakmayı düşünüyordu.

 

 • Bunun temel sebepleri şunlardır;

 1. Mesleki gelişim için yeterli zaman ayıramama
   
 2. Yetersiz personel sayısı
   
 3. Uzun çalışma saatleri
   
 4. Yetersiz destek

Düzenli olarak uygulanması durumunda aşağıdaki 5 adım, kişisel refahın arttırılmasına katkıda bulunabilir:

 • İletişim Kur

 • Aktif Ol

 • Paylaş

 • Farkına Var

 • Sürekli Öğren

Ruh Sağlığı Farkındalık

Alphega’ya Nasıl Üye Olabilirim?

Eğer siz de profesyonel ve yenilikçi bir destek  ve Alphega hakkında daha detaylı bilgi almak  isterseniz iletişim@alphega.com.tr adresine mail atarak veya web sitemizde yer alan iletişim telefonlarını arayarak  bizimle iletişime geçebilirsiniz.